Choď na obsah Choď na menu
 


O nás

Folklórny súbor Podtatranček vznikol z iniciatívy rodičov v lete 2015 s cieľom oživiť,  interpretovať, uchovať a ďalej spoznávať ľudové zvyky a tradície obce Veľká Lomnica a okolitých regiónov s osobitným dôrazom na podtatranský kraj a východné Slovensko.

 

dscn9838.jpg

 

 

69837958_10217491733316650_8151035813916835840_n.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Prvoradým cieľom súboru je viesť deti a mládež k úcte ku kultúrnemu dedičstvu v prostredí, v ktorom žijú. Podnecovať v nich tak radosť z pestrosti a krásy národného folklóru a rozvíjať  ich talenty v oblasti tanca, spevu, hry na hudobný nástroj, rečníctva.

Od októbra 2015 pôsobí DFS Podtatranček pri Centre voľného času pri ZŠ a MŠ vo Veľkej Lomnici a poskytuje pre „súboristov“ - tanečnú, hudobnú a spevácku prax formou tréningov a verejných vystúpení. Pracuje pod záštitou obce Veľká Lomnica, ktorej podpora pomáha súboru napredovať a rozširovať svoj repertoár od pôvodných veľkolomnických spevov, tancov a tradícií k tradíciám regiónov východného Slovenska - predovšetkým Spiša, Šariša a Zemplína.

Aj keď je PODTATRANČEK na kultúrno-spoločenskej scéne veľmi krátko, stihol už zožať ZLATÝ ÚSPECH v zastúpení svojich speváckych sólistiek a speváckej skupiny v súťažiach "Z Tatranského prameňa" , "Vidiečanova Habovka" a "Slávik Slovenska", kde na celonárodnej úrovni získal titul LAUREÁT. Účinkoval aj na vystúpeniach "Vianoce pod Tatrami", na tradičnom Medzinárodnom festivale krojovaných bábik, na Agrokomplexe v Nitre, Folklórnych slávnostiach v Liptovskej Tepličke, na Valnom zhromaždení ZKSS v Starej Lesnej, Folklórnych slávnostiach v Štrbe a i. Nedávno získal dvojnásobné zlato na Medzinárodnom multižánrovom festivale VTF 2017 v nomináciách tanec a spev, a v roku 2018 cenu Grand Winner. V roku 2018 si v podaní dievčenskej speváckej skupiny vyspieval zlaté pásmo s postupom na kraj. V roku 2019 získal viacnásobné striebro v speváckej súťaži Slávik Slovenska v podaní svojich sólistov a divákom predstavil na Medzinárodnom festivale krojovaných bábik pôvodný tanec obyvateľov Veľkej Lomnice.

V lete 2020 vystúpili odchovanci detského folklórneho súboru Podtatranček v technicky zrelšom mládežníckom FS Podtatranec. Ten počas Majstrovstiev Slovenska v drezúre v Národnom žrebčíne v Topoľčiankach podporil svojou účasťou svojho aktívneho člena a reprezentoval svoju podtatranskú obec Veľká Lomnica a východoslovenský kraj na celoslovenskej súťaži NAJ agro dievča/chlapec. V tejto celonárodnej súťaži si náš zanietený tanečník, Marek Kancír, od odbornej poroty za prítomnosti ministra pôdohospodárstva čestne prevzal cenu víťaza. Blahoželáme!

 

Vedúcou DFS Podtatranček a mládežníckeho FS Podtatranec  je

zanietená mladá tanečníčka, akordeonistka a speváčka

Mgr. Anna Špinerová,

ktorá tvorí štylizované folklórne programy súborov

 

a v spolupráci s Mgr. Jaroslavou Sokolovou

a zanieteným folkloristom Jozefom Gurníkom

uskutočňuje pravidelné tréningy.

Primášom ľudovej hudby súboru je skúsený hudobník a vynikajúci huslista 

Ondrej Pompa, kontrabasista: Mgr. Samuel Špiner

18879998_1540208319344543_6041698249051161844_o--1-.jpgdscn9640.jpg

Foto a video dokumentácia súboru a jeho akcií -  Silvia Kováčová